Blog

Zwolnienie członka zarządu spółki od odpowiedzialności za zaległości podatkowe i składki na ubezpieczenia społeczne poprzez wskazanie mienia spółki
26 stycznia 2024

Zwolnienie członka zarządu spółki od odpowiedzialności za zaległości podatkowe i składki na ubezpieczenia społeczne poprzez wskazanie mienia spółki

 

Przepisy ordynacji podatkowej wskazują, że za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna. Dodatkowo zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych do odpowiedzialności członków zarządu spółki za jej długi stosuje się te same przepisy. Zatem członkowie zarządu spółki z o.o. będą odpowiadać swoim majątkiem osobistym za zaległości podatkowe i za zaległości wobec ZUS.  

 

Możliwość uwolnienia się od odpowiedzialności

 

Od wskazanej powyżej zasady istnieją wyjątki. Członek zarządu może uwolnić się w niektórych przypadkach od odpowiedzialności. Jednym z najistotniejszych z nich, który pozwala także na uniknięcie obowiązku zapłaty za zobowiązania cywilnoprawne spółki w sytuacjach przewidzianych w przepisach Kodeksu spółek handlowych jest zgłoszenie we właściwym czasie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki.  Kolejnym z przypadków – charakterystycznym dla przepisów o odpowiedzialności członków zarządu przewidzianej w Ordynacji podatkowej - jest wskazanie mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.

 

Wskazanie mienia jako sposób na uwolnienie się od odpowiedzialności

 

Wątpliwości budzi w tym przepisie charakter mienia, które musi wskazać członek zarządu, żeby uciec od odpowiedzialności. Należy zatem postawić pytanie jak jest rozumiane w orzecznictwie mienie spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości. 

 

W wyroku NSA z dnia 16 grudnia 2021 r., III FSK 452/21, stwierdzono, że majątek spółki, którego wskazanie uwalnia od posiłkowej odpowiedzialności podatkowej członka zarządu spółki kapitałowej powinien realnie istnieć. W konsekwencji nie może on być przyszły. W zakresie więc wierzytelności przyjmuje się, że tylko wierzytelności spółki, które są stwierdzone i pewne w dacie wydawania decyzji przez organ odwoławczy, tzn. wynikają z orzeczenia sądu, zawartej ugody sądowej czy uznania długu, mogą być dochodzone w ramach prowadzonej egzekucji i tym samym mogą zwolnić z odpowiedzialności członka zarządu (tak uznał NSA w wyroku z dnia 9 grudnia 2021 r., III FSK 4518/21). Członkowie zarządu muszą więc pamiętać, że wierzytelności sporne opiewające na znaczne sumy mogą im nie pomóc uciec od odpowiedzialności za zaległości podatkowe i składkowe spółki. 

  Polityka prywatności 

Przeczytaj

  Regulamin  

  Kontakt z nami  

ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław

  +48 533 728 705

  biuro@kancelariawalasiak.pl

           Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Walasiak

Przeczytaj