1. Czy warto pozwać bank?
Spory Frankowiczów z bankami trwają już od kilku lat. Kredytobiorcy, którzy rozpoczynali batalię z bankiem kilka lat temu nie mogli być pewni, że uzyskają korzystny dla siebie wyrok. Aktualnie na skutek wielu judykatów Sądu Najwyższego i TSUE ukształtowała się korzystna dla Frankowiczów linia orzecznicza. Szanse na uzyskanie korzystnego wyroku w sprawie frankowej nigdy nie były większe niż w 2023 roku.
2. Czy pozywając bank mam się czego obawiać?
W 2023 roku zdecydowana większość spraw jest wygrywana przez Frankowiczów. Dodatkowo TSUE rozstrzygnął na korzyść Frankowiczów także wątpliwości co do możliwości domagania się przez banki od kredytobiorców wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Dotychczas obawy przed kierowaniem roszczeń przez banki wobec kredytobiorców odstraszała część z nich od kwestionowania ważności umowy kredytowej. Aktualnie argumenty podnoszone zazwyczaj przez banki zostały skutecznie zakwestionowane.
3. Jak długo trwa sprawa sądowa?
To głównie zależy od obciążenia danego sądu. W większości sądów sprawa w pierwszej instancji trwa co najmniej kilka miesięcy. Niewykluczone, że bank będzie kwestionował wyrok wydany przez sąd pierwszej instancji, co dodatkowo przedłuży czas uzyskania prawomocnego wyroku.
4. Czy banki wnoszą skargi kasacyjne?
Część banków nie wykonuje prawomocnych wyroku zasłaniając się wniesieniem sprawy do Sądu Najwyższego. Sąd ten w ostatnich miesiącach wielokrotnie odmawiał przyjęcia skarg kasacyjnych banków do rozpoznania, wskazując, że kwestie prawne w sprawach frankowych zostały dostatecznie wyjaśnione już w orzecznictwie, a tym samym brak jest podstaw do kontroli prawomocnego wyroku.
5. Jakie roszczenia przysługują kredytobiorcy?
Frankowicze występują z dwoma rodzajami roszczeń. Jedno z nich dotyczy unieważnienia umowy, a drugie usunięcia z umowy klauzul niedozwolonych (tzw. odfrankowienie). Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety. Dlatego Frankowicz powinien przed rozpoczęciem walki z bankiem poznać różnice między tymi dwoma żądaniami, a także dopasować do swojej indywidualnej sytuacji właściwe rozwiązanie.
6. Na czym polega odfrankowienie kredytu?
Odfrankowienie polega na eliminacji z umowy klauzul abuzywnych. Skutkuje to zmianą kredytu na złotowy. Frankowicza zatem dalej wiąże umowa i musi on spłacać raty kredytu. Rata kredytu będzie jednak mniejsza, a dodatkowo powstanie roszczenie o nadpłatę wynikającą z dokonywania płatności rat w zawyżonej wysokości.
7. Na czym polega stwierdzenie nieważności umowy?
Frankowiczom przysługuje żądanie stwierdzenia nieważności umowy. W tym przypadku przyjmuje się jakby umowa nigdy nie została zawarta. Kredytobiorca jest zobowiązany do oddania bankowi kwoty wypłaconego kapitału, a kredytodawca jest z kolei zmuszony do oddania wszystkiego co Frankowicz świadczył na jego rzecz w związku z umową.
8. Kiedy mam zwrócić bankowi kapitał?
Obawa przed zwrotem takiej dużej kwoty jest naturalna. Często jednak bezpodstawnie. Z reguły bowiem jedna ze stron składa oświadczenie o potrąceniu wzajemnych roszczeń w celu uproszczenia rozliczeń. W konsekwencji dochodzi tylko do jednego przesunięcia majątkowego, a jego kierunek jest uzależniony przede wszystkim od stopnia spłacenia kredytu.
9. Czy mogę pozwać bank po spłacie kredytu?
Spłata kredytu nie oznacza, że niedopuszczalne jest kierowanie wobec banku roszczeń. Kwestią problematyczną jest jedynie wybór odpowiedniego roszczenia i przedawnienie.
10. Czy mogę pozwać bank przed spłatą wypłaconego kapitału?
Tak, przy czym należy zastanowić się nad właściwym roszczeniem. Stwierdzenie nieważności umowy będzie skutkowało koniecznością oddania bankowi różnicy między wypłaconym kapitałem a zapłaconymi ratami, co z reguły wiąże się z koniecznością znalezienia sporej kwoty. W takim przypadku być może dla części Frankowiczów lepszym rozwiązaniem będzie żądanie odfrankowienia umowy.
11. Czy mogę przestać spłacać raty po zakwestionowaniu ważności umowy?
Pomimo skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego, umowa kredytu nadal obowiązuje. Dlatego nie rekomenduje się Frankowiczom zaprzestania płacenia rat, chyba że dysponują oni postanowieniem sądu o udzieleniu zabezpieczenia.
12. Czy sądy zezwalają Frankowiczom na zaprzestanie spłaty rat (udzielenie zabezpieczenia przez sąd)?
Brak jest ugruntowanej linii orzeczniczej w zakresie udzielenia zabezpieczenia w postaci wstrzymania spłacania rad kredytowych. Nawet w tzw. Wydziale Frankowym w Sądzie Okręgowym w Warszawie zapadały różne rozstrzygnięcia. Dodatkowo od 01.07.2023 r. w związku z nowelizacją przepisów proceduralnych kwestia zabezpieczeń może być także rozpatrywana przez sądy apelacyjne, które do tej pory nie zajmowały się tą problematyką. Dotychczas jednak część Frankowiczów uzyskiwała zabezpieczenia dopiero w sytuacji, gdy doszło do spłaty co najmniej kapitału udostępnionego przez bank.
13. Jaki wpływ ma złożenie wniosku o udzielenie zabezpieczenia na czas trwania postępowania?
Zgodnie z przepisami procedury cywilnej taki wniosek powinien zostać rozpatrzony niezwłocznie, co generalnie może spowodować szybsze rozpatrzenie sprawy. W praktyce z reguły wniosek o udzielenie zabezpieczenia jest rozpatrywany dopiero po paru miesiącach. Dodatkowo postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia jest zaskarżalne. Wobec tego banki często korzystają z tego uprawnienia. Z tego względu złożenie wniosku o udzielenie zabezpieczenia może wpłynąć negatywnie na czas trwania postępowania i dlatego część pełnomocników odradza Frankowiczom składanie tego rodzaju wniosku. Niewątpliwie jednak w przypadku udzielenia zabezpieczenia kredytobiorca uzyskuje ogromną korzyść jaką jest możliwość zaprzestania płacenia rat.
14. Kiedy banki wypowiadają umowy kredytowe i pozywają Frankowiczów?
Część Frankowiczów decyduje się na zaprzestanie spłaty rat kredytowych. W takiej sytuacji bank najprawdopodobniej wypowie umowę kredytową i pozwie kredytobiorcę o zapłatę. W tym przypadku Frankowicze nie stoją jeszcze na przegranej pozycji i mogą się bronić. W sprzyjających okolicznościach niewykluczone są nawet wygrane w takich sporach. Jednak gdy Frankowicz nie spłacił jeszcze kapitału wypłaconego przez bank musi liczyć się z przegraną i poniesieniem dodatkowych kosztów.
15. Jakie są koszty pozwania banku?
Na koszty pozwania banku składa się głównie wynagrodzenie pełnomocnika. Pozostałe koszty to opłata sądowa w wysokości 1000 zł i ewentualnie zaliczka na sporządzenie opinii przez biegłego.
16. Czy banki wydają listy mazalne?
Niekiedy banki zwlekają z wydaniem tego dokumentu, który jest niezbędny do wykreślenia hipoteki lub też odmawiają jego wydania do czasu rozpoznania kasacji od prawomocnego wyroku. W orzecznictwie przyjęto już jednak, że także bez listu mazalnego istnieje możliwość wykreślenia hipoteki.
17. Czy warto zawrzeć z bankiem ugodę?
To zależy od indywidualnej sytuacji Frankowicza. Zaletą ugody jest głównie natychmiastowe uregulowanie sytuacji stron. Jednak kredytobiorca musi się liczyć z tym, że będzie także musiał pójść na pewne ustępstwa, rezygnując z części korzyści finansowych, które mógłby otrzymać po pozwaniu banku.
18. Przed jakim sądem będzie toczyła się sprawa?
Ustawodawca w związku z przeciążeniem Wydziału Frankowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie zdecydował się na ograniczenie możliwości pozywania banku. Aktualnie bank można pozwać tylko do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania Frankowicza.
19. Czy zawarcie aneksu antyspeadowego ma znaczenie?
Aneks ten umożliwiał Frankowiczom spłatę rat bezpośrednio we franku szwajcarskim. Jednak jego zawarcie nie wpływa negatywnie na możliwość pozwania banku.
20. Czy fakt prowadzenia działalności gospodarczej w kupionym mieszkaniu wpływa na możliwość pozwania banku?
Korzystne dla Frankowiczów orzecznictwo odnosi się głównie do konsumentów, a nie do przedsiębiorców. Bank jednak także w stosunku do przedsiębiorców zastrzegał sobie dowolność w kontekście wykonywania umowy kredytowej. Zatem nie jest wykluczone powoływanie się także na nieważność umowy kredytowej zawartej przez przedsiębiorcę.
21. Czy lepiej wybrać do prowadzenia mojej sprawy radcę prawnego albo adwokata czy firmę odszkodowawczą?
Firmy odszkodowawcze nie mogą reprezentować swoich klientów przed sądami. Dlatego ich rola sprowadza się jedynie do pośrednictwa między Frankowiczem a pełnomocnikiem, do którego ostatecznie trafi sprawa. To wiąże się nie tylko z koniecznością zapłaty wyższego wynagrodzenia, ale też z utratą szeregu gwarancji, które zapewnia bezpośrednia obsługa przez radcę prawnego lub adwokata. Fachowych pełnomocników wiążą zasady etyki i wysokie standardy świadczenia pomocy prawnej. W związku z tym klient jest zawsze pouczany o konsekwencjach wyboru danej strategii prowadzenia sporu z bankiem. W kancelarii odszkodowawczej z kolei większość rozmów jest prowadzona z osobami nie mających nawet wykształcenia prawniczego, których głównym zadaniem jest pozyskanie nowego klienta poprzez przedstawienie jedynie zalet skierowania sprawy do sądu. Istotną kwestią jest także ewentualna odpowiedzialność i transparentność rozliczeń. Frankowiczowi będzie zdecydowanie trudniej odzyskać jakiekolwiek pieniądze od kancelarii odszkodowawczej działającej w formie spółki kapitałowej niż od radcy prawnego lub adwokata. I nie chodzi tylko o odszkodowanie za ewentualny błąd (radcowie prawni i adwokaci posiadają obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej), ale także o kwestię naliczania opłat za szereg czynności na podstawie nieprecyzyjnie sformułowanej umowy czy też o opóźnienia w zwrocie kwot wypłaconych przez bank.
22. Jakich dokumentów potrzebuję do pozwania banku?
Przede wszystkim jest to umowa kredytowa, załączniki do niej (w tym regulamin), a także aneksy. Następnie w celu dokładnego wyliczenia roszczenia konieczne jest uzyskanie dodatkowych zaświadczeń z banku.
Zainteresowany?
Prześlij do analizy swoją umowę i zobacz co możesz zyskać!
Jak działamy w sprawach kredytów frankowych?
1. Analiza umowy kredytu frankowego
Po przesłaniu umowy kredytowej analizujemy ją pod kątem ewentualnych roszczeń, które frankowicz może podnieść w stosunku do banku.
2. Wstępna informacja o możliwych roszczeniach
Klient otrzymuje wstępną informację o możliwych roszczeniach i orientacyjnych korzyściach wynikających z podważenia ważności umowy kredytu frankowego.
3. Gromadzenie dokumentów i wyliczenie wysokości roszczenia
Do rozpoczęcia postępowania przedsądowego jest potrzebnych kilka dokumentów, dzięki którym można następnie określić dokładnie wysokość kwoty, której kredytobiorca może domagać się od banku.
4. Postępowanie reklamacyjne
Przed skierowaniem sprawy do sądu prowadzone jest postępowanie przedsądowe, w którym kredytobiorca zgłasza bankowi swoje roszczenia.
5. Przygotowanie pozwu i skierowanie sprawy do sądu (w razie potrzeby wraz z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia)
Po otrzymaniu wszystkich dokumentów, przeprowadzeniu postępowania reklamacyjnego, obraniu określonej strategii procesowej rozpoczyna się proces tworzenia pisma inicjującego postępowanie sądowe.
6. Postępowanie sądowe (I instancja, II instancja, skarga kasacyjna)
Wniesienie pozwu wszczyna postępowanie sądowe. Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego zostaje wydany nieprawomocny wyrok, od którego strona przegrywająca może wnieść apelację. Zarzuty podniesione w apelacji są rozpoznawane przez sąd odwoławczy, który wydaje prawomocny wyrok. Z uwagi na wartość sporu przekraczającą zwykle 50.000 PLN sprawy dotyczące kredytów frankowych mogą być zaskarżone skargą kasacyjną do Sądu Najwyższego.
7. Rozliczenie z bankiem - postępowanie po uprawomocnieniu się wyroku (m. in. wykreślenie hipoteki)
Po uzyskaniu prawomocnego wyroku kredytobiorcy często muszą podjąć dodatkowe czynności związane ze stwierdzeniem nieważności umowy kredytu frankowego.
ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
+48 533 728 705
biuro@kancelariawalasiak.pl
Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Walasiak
Kancelarie zajmujące się od wielu lat kredytami frankowymi chwalą się ilością wygranych spraw czy zasądzonymi od banków kwotami. Czy to świadczy o jakości usług prawniczych? Nie, to świadczy wyłącznie o ilości spraw, które trafiają do tej kancelarii, a nie o doświadczeniu czy umiejętnościach prawnika z wieloosobowego zespołu, który prowadzi daną sprawą. Dodatkowo Ty za pomoc prawną takiej kancelarii płacisz kilka razy więcej. My zaproponujemy Ci korzystniejsze warunki współpracy!
Wynagrodzenie jest ustalane indywidualnie z klientem. W razie wygrania w całości sprawy sąd nałoży na bank obowiązek zwrotu Frankowiczowi tych kwot.