Blog

Zmiany w przepisach regulujących transformacje spółek
09 lutego 2024

Zmiany w przepisach regulujących transformacje spółek

 

Od 15.09.2023 r. obowiązuje kolejna nowelizacja przepisów Kodeksu spółek handlowych, która wprowadza zmiany w zakresie zasad transformacji spółek. Poza licznymi nowościami w zakresie transgranicznych podziałów i przekształceń, pojawiły się także modyfikacje przepisów dotyczących krajowych procesów reorganizacyjnych. Jakie są to zmiany?

 

Nowy sposób podziału spółek - podział przez wyodrębnienie

 

Nowelizacja wprowadziła piąty sposób podziału spółek – podział przez wyodrębnienie. Polega on na przeniesieniu części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących lub nowo zawiązanych, które obejmuje spółka dzielona. Podział ten może stanowić rozwiązanie alternatywne dla aportu. Skutek bowiem tych dwóch czynności jest podobny. Z kolei dodatkowym plusem podziału przez wyodrębnienie będzie przejście praw i obowiązków, co znacznie przyspieszy reorganizację. 

 

Połączenie uproszczone

 

Został także dopuszczony uproszczony rodzaj połączenia spółek. Polega on na możliwości połączenia bez przyznania udziałów lub akcji spółki przejmującej w przypadku, gdy jeden wspólnik posiada bezpośrednio lub pośrednio wszystkie udziały lub akcje w łączących się spółkach albo wspólnicy łączących się spółek posiadają udziały lub akcje w tej samej proporcji we wszystkich łączących się spółkach. W praktyce połączenie uproszczone będzie dotyczyło spółek ze sobą powiązanych. Z tych względów zrezygnowano z szeregu gwarancji, które zapewniały ochronę wspólnikom łączących się spółek. Nowelizacja pozwala na liczne uproszczenia przy podejmowaniu uchwał o połączeniu, jak i na odstępstwo od wymogu badania planu połączenia przez biegłego rewidenta. 

 

Nowe możliwości dla spółek komandytowo-akcyjnych

 

Spółka komandytowo-akcyjna dotychczas w procesach transformacyjnych była traktowana jak inne spółki osobowe, co wiązało się z licznymi ograniczeniami w możliwości jej łączenia czy podziału. Spółka komandytowo-akcyjna nie mogła więc być spółką przejmującą ani spółką nowo zawiązaną, a także nie mogła zostać podzielona. Po nowelizacji spółka komandytowo-akcyjna jest traktowana jak spółki kapitałowe, a więc może być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną. Nie ma też przeszkód by spółka komandytowo-akcyjna podlegała podziałowi. 

  Polityka prywatności 

Przeczytaj

  Regulamin  

  Kontakt z nami  

ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław

  +48 533 728 705

  biuro@kancelariawalasiak.pl

           Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Walasiak

Przeczytaj