Blog

Zakaz crowdfundingu
02 lutego 2024

Zakaz crowdfundingu

 

W listopadzie 2023 r. weszły w życie regulacje zakazujące crowdfundingu (ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom). Przepisy te stanowią uzupełnienie regulacji unijnych. Zakaz ten może wymusić szczególnie na nowych przedsięwzięciach gospodarczych, które bazują na zbieraniu kapitału od nieograniczonego kręgu osób, poszukiwanie innych rozwiązań w celu zdobycia środków potrzebnych do realizacji inwestycji. Z uwagi na to, że zakaz dotyczy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, może to wpłynąć, że założyciele startupów będą poszukiwać innych form prowadzenia działalności gospodarczej. 

 

Na czym polega crowdfunding?

 

Crowdfunding stanowi formę finansowania różnego typu przedsięwzięć, która polega na uzyskiwaniu środków od zainteresowanych osób, a więc stanowi alternatywny sposób na pozyskanie kapitału. W przypadku przedsięwzięć gospodarczych w zamian za przekazywane środki pieniężne finansujący otrzymują akcje lub udziały spółki, stając się w istocie jej właścicielami, co przekłada się na uzyskanie prawa głosu czy prawa dywidendy. 

 

Na czym polega zakaz crowdfundingu? 

 

Oferta nabycia udziałów w spółce z o.o. nie może być składana nieoznaczonemu adresatowi. Dodatkowo nabycie udziałów w spółce nie może być promowane przez kierowanie reklamy lub innej formy promocji do nieoznaczonego adresata. Podobne zakazy dotyczą także nowoutworzonych udziałów. Złamanie zakazu jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 6 miesięcy.

 

Kiedy zakaz nie będzie miał zastosowania?

 

Zakaz crowdfundingu nie obejmuje innych niż spółka z o.o. form prowadzenia działalności gospodarczej. Tym samym przykładowo prosta spółka akcyjna może w ten sposób zdobywać niezbędny kapitał. Zakazem objęte jest oferowanie nabycia udziałów nieoznaczonemu adresatowi. Kierując się zatem brzmieniem przepisu można dojść do wniosku, że kierowanie tego rodzaju ofert do oznaczonych adresatów jest dopuszczalne. Pozostają także rozwiązania tradycyjne, jak np. uzyskiwanie pożyczek czy emisja obligacji.

 

  Polityka prywatności 

Przeczytaj

  Regulamin  

  Kontakt z nami  

ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław

  +48 533 728 705

  biuro@kancelariawalasiak.pl

           Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Walasiak

Przeczytaj