Blog
Rachunek escrow jest to forma zabezpieczenia, w której uczestniczy bank. Kupujący wpłaca na rachunek zastrzeżony cenę sprzedaży. Sprzedającemu cena zostanie wypłacona dopiero wtedy, gdy zostaną spełnione wcześniej ustalone warunki. W tym zatem przypadku to strony powinny zadbać o jak najbardziej precyzyjne określenie przesłanek pozwalających na wypłatę środków lub na odmowę ich wypłaty.
Podobnie jak rachunek escrow działa depozyt notarialny. W tym przypadku to nie bank, a notariusz staje się powiernikiem środków przeznaczonych na cenę sprzedaży udziałów. Także korzystając z tego zabezpieczenia strony umowy sprzedaży powinny dążyć do właściwego uregulowania wszystkich przypadków, które mogą się wydarzyć i skutkować bądź to wypłatą środków, bądź to odmową ich wypłaty.
Powyżej wskazane zabezpieczenia wydają się najwłaściwsze, jeśli stronom zależy na szybkiej realizacji swoich uprawnień. Poza nimi strony często decydują się na także na tradycyjne formy zabezpieczenia swoich roszczeń takich jak weksel, kara umowna czy też oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Różnią się one tym od depozytu notarialnego i rachunku escrow, że nie prowadzą bezpośrednio do zabezpieczenia interesów stron, lecz jedynie stanowią pewne ułatwienia w toczącym się kilka lat procesie sądowym.
ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
+48 533 728 705
biuro@kancelariawalasiak.pl
Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Walasiak