Blog

Skutki odwołania stanu zagrożenia epidemicznego w prawie pracy
28 czerwca 2023

Skutki odwołania stanu zagrożenia epidemicznego w prawie pracy

 

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego z dniem 1 lipca 2023 r. odbije się znacząco w wielu obszarach. Należy jednak wskazać, że zakończenie pandemii wywoła szczególnie dużo skutków w obszarze prawa pracy. Na co w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego powinni zwrócić pracodawcy?

 

Badania lekarskie

 

W okresie 180 dni od dnia zakończenia pandemii pracodawcy będą zmuszeni zapewnić pracownikom przejście okresowych badań lekarskich.

 

Szkolenia okresowe BHP

 

W terminie 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego pracodawcy są zobowiązani do przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, jeżeli termin na ich przeprowadzenie przypadał w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub w okresie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

 

Udzielanie zaległego urlopu

 

Pracodawca po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego nie będzie mógł udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu.

 

Wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji

 

W okresie COVID-19 pracodawca mógł wypowiedzieć umowę o zakazie konkurencji obowiązującym po ustaniu m. in. stosunku pracy z zachowaniem terminu 7 dni. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego pracodawca straci tę możliwość.

 

Dokumenty legalizujące pracę i pobyt cudzoziemców w Polsce

 

Pracodawcy powinni także zweryfikować dokumenty zatrudnianych cudzoziemców. Należy zadbać o uzyskanie nowych zezwoleń legalizujących pracę i pobyt cudzoziemców, których ważność była dotychczas przedłużana w związku z pandemią, w terminie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

 

Utrata uprawnień związanych ze spadkiem obrotów gospodarczych lub istotnym wzrostem obciążenia funduszu wynagrodzeń

 

Po odwołaniu COVID-19 pracodawcy, u których wystąpił spadek obrotów gospodarczych lub istotnie wzrosły obciążenia funduszu wynagrodzeń nie będą mieli już możliwości ograniczenia wysokości odpraw, odszkodowań lub innych świadczeń pieniężnych przewidzianych do wypłaty na wypadek ustania stosunku pracy, a także ponownie będą musieli wykonywać wszystkie obowiązki związane z funduszem świadczeń socjalnych.

 

  Polityka prywatności 

Przeczytaj

  Regulamin  

  Kontakt z nami  

ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław

  +48 533 728 705

  biuro@kancelariawalasiak.pl

           Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Walasiak

Przeczytaj