Blog

Prawo wynajmującego do wejścia do wynajmowanego mieszkania
24 maja 2024

Prawo wynajmującego do wejścia do wynajmowanego mieszkania

 

W interesie wynajmującego jest zapewnienie sobie prawa do wejścia do wynajmowanego mieszkania. Z kolei najemca dąży do zastrzeżenia takich zapisów umownych, które zagwarantują mu pełną prywatność. W związku z tym coraz częściej w umowach najmu można znaleźć postanowienia umowne, które pozwalają wynajmującemu na kontrolę wynajmowanego mieszkania poprzez bezpośredni dostęp do niej w określonych sytuacjach czy odstępach czasu. Poza tymi zapisami strony regulują także kwestię udostępnienia wynajmującemu mieszkania na potrzeby oglądania go przez potencjalnych przyszłych najemców, gdy umowa najmu ma ulec rozwiązaniu. Jak z kolei wygląda ta kwestia, gdy w umowie nie można znaleźć żadnych postanowień rozstrzygających materię dostępu wynajmującego do mieszkania?

 

Dostęp do mieszkania tylko w razie awarii

 

Przepisy Kodeksu cywilnego milczą na ten temat. Odpowiednie regulacje można odnaleźć wyłącznie w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tymi przepisami w razie awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody lokator jest obowiązany niezwłocznie udostępnić lokal w celu jej usunięcia. Jeżeli lokator jest nieobecny lub odmawia udostępnienia lokalu, właściciel ma prawo wejść do lokalu w obecności funkcjonariusza Policji lub straży gminnej (miejskiej), a gdy wymaga to pomocy straży pożarnej – także przy jej udziale. Jeżeli otwarcie lokalu nastąpiło pod nieobecność lokatora lub pełnoletniej osoby stale z nim zamieszkującej, właściciel jest obowiązany zabezpieczyć lokal i znajdujące się w nim rzeczy do czasu przybycia lokatora, a z czynności tych sporządza się protokół. Podsumowując, właściciel może wejść do wynajmowanego mieszkania jedynie w wyjątkowych sytuacjach i to w obecności odpowiednich służb.


Przeglądy i naprawy tylko po uzgodnieniu

 

Po wcześniejszym ustaleniu terminu lokator powinien także udostępnić właścicielowi lokal w celu dokonania:

 

1) okresowego, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach również doraźnego, przeglądu stanu i wyposażenia technicznego lokalu oraz ustalenia zakresu niezbędnych prac i ich wykonania;

2) zastępczego wykonania przez właściciela prac obciążających lokatora.

 

Jeżeli rodzaj koniecznej naprawy tego wymaga, lokator jest obowiązany opróżnić lokal i przenieść się na koszt właściciela do lokalu zamiennego, jednak na czas nie dłuższy niż rok. Po upływie tego terminu właściciel jest obowiązany udostępnić lokatorowi w ramach istniejącego stosunku prawnego naprawiony lokal. Czynsz za lokal zamienny, bez względu na jego wyposażenie techniczne, nie może być wyższy niż czynsz za lokal dotychczasowy.

  Polityka prywatności 

Przeczytaj

  Regulamin  

  Kontakt z nami  

ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław

  +48 533 728 705

  biuro@kancelariawalasiak.pl

           Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Walasiak

Przeczytaj