Blog

Porzucenie pracy przez pracownika a odszkodowanie
26 stycznia 2024

Porzucenie pracy przez pracownika a odszkodowanie

 

Pracownicy mają obowiązek usprawiedliwienia swojej nieobecności w pracy. Sposób usprawiedliwiania nieobecności pracodawca określa w regulaminie pracy, a jeśli pracodawca nie ma obowiązku jego ustalenia w informacji o warunkach zatrudnienia. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przyjętego sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy pracodawca może zastosować kary porządkowe w postaci kary upomnienia i kary nagany. A co w sytuacji gdy pracownik nie przychodzi do pracy przez dłuższy okres?

 

Czy umowę o pracę trzeba rozwiązać?

 

Porzucenie pracy przez pracownika nie oznacza automatycznego rozwiązania umowy o pracę. Często zdarzają się sytuacje, w których pracodawca nie otrzymuje żadnej informacji od pracownika o przyczynach jego nieobecności. Wobec tego mimo, że pracodawca może przypuszczać, że pracownik porzucił pracę z uwagi na jego wcześniejsze zachowania, to powinien on jak najszybciej podjąć działania mające na celu rozwiązanie umowy o pracę. 

 

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika

 

Nieusprawiedliwiona nieobecność pracownika może zostać zakwalifikowana jako podstawa do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. dyscyplinarka), czyli jako ciężkie naruszenie przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych. Bowiem Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 września 1981 r., I PRN 57/81 uznał, że nawet jednorazowa nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy – w zależności od okoliczności konkretnego przypadku – może stanowić ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Niestety dla pracodawców przepisy Kodeksu pracy nie przyznają im prawa do żądania odszkodowania w takich sytuacjach. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 sierpnia 2011 r., I BP 3/11, wskazując, ze nie można poszukiwać podstawy prawnej tego rodzaju roszczeń w przepisach Kodeksu pracy o materialnej odpowiedzialności odszkodowawczej pracownika z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych. Sąd ten dodał jednak, że żądanie odszkodowania od pracownika można wyprowadzić z przepisów Kodeksu cywilnego. Pamiętać jednak należy, że w tym przypadku pracodawca musi udowodnić, że poniósł szkodę z powodu porzucenia pracy przez pracownika. 

 

Rozwiązanie umowy o pracę z winy pracodawcy

 

W niektórych przypadkach pracodawca może rozważyć żądanie odszkodowanie od pracownika za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Problemem w tego rodzaju przypadkach jest udowodnienie przez pracodawcę, że pracownik złożył oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, a następnie że nie było ono uzasadnione. Jednak skorzystanie z tego trybu może znacząco ułatwić pracodawcy dochodzenie odszkodowania, bowiem przysługuje ono z mocy prawa w określonej z góry wysokości, co pozwala uniknąć konieczności wykazywania poniesienia szkody przez pracodawcę. 

  Polityka prywatności 

Przeczytaj

  Regulamin  

  Kontakt z nami  

ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław

  +48 533 728 705

  biuro@kancelariawalasiak.pl

           Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Walasiak

Przeczytaj