Blog
W związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego nastąpią skutki określone w art. 15zzra ustawy związanej z pandemią. Przepis ten wprowadzał specjalną regułę dotyczącą terminu na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Stanowił on bowiem, że jeżeli podstawa do ogłoszenia upadłości dłużnika powstała w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, a stan niewypłacalności powstał właśnie z powodu pandemii, to bieg terminu do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, nie rozpoczynał się, a rozpoczęty ulegał przerwaniu. Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego będzie skutkowało otworzeniem na nowo biegu terminu na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości.
Skorzystać z dobrodziejstwa zawieszenia obowiązku złożenia wniosku o upadłość mogą skorzystać podmioty, które:
1) przestały być wypłacalne w okresie pandemii,
2) i jednocześnie ich stan niewypłacalności powstał w związku z pandemią.
Sąd upadłościowy będzie zatem badał czy stan niewypłacalności powstał w okresie pandemii, a nie jeszcze w czasie poprzedzającym wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Weryfikacji podlegać będzie także związek między pandemią a stanem niewypłacalności. Przy czym w zakresie drugiego warunku ustawodawca wyciągnął rękę do dłużników, ustanawiając wzruszalne domniemanie, że taki związek występuje.
Przedsiębiorcy, którzy spełniają te warunki, a których sytuację finansową należy zakwalifikować jako stan niewypłacalności, mimo podejmowanych przez nich prób ratowania swoich biznesów, powinni rozważyć złożenie wniosku o upadłość.
Dłużnik jest obowiązany, nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, złożyć w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Skoro stan zagrożenia epidemicznego zostaje odwołany z dniem 01.07.2023 r. to lipiec może okazać się pracowitym miesiącem dla wielu przedsiębiorców.
Przepisy prawa przewidują wiele konsekwencji związanych z niewywiązaniem się z obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Do najważniejszych z nich trzeba zaliczyć:
1) możliwość bycia pociągniętym do odpowiedzialności odszkodowawczej np. członek zarządu sp. z o.o., który nie złoży wniosku o ogłoszenie upadłości może odpowiadać za długi tej spółki,
2) możliwość orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej,
3) a nawet poniesienie odpowiedzialności karnej.
ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
+48 533 728 705
biuro@kancelariawalasiak.pl
Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Walasiak