Blog

Ochrona firmy w przypadku braku zastrzeżenia znaku towarowego
24 lipca 2023

Ochrona firmy w przypadku braku zastrzeżenia znaku towarowego

 

Firma to oznaczenie przedsiębiorcy, którym posługuje się on w obrocie gospodarczym. W większości sytuacji najlepszą formą ochrony dla firmy będzie stanowić zarejestrowany znak towarowy. Zdarzają się jednak przypadki, że dostateczny poziom ochrony zapewnią przepisy niepowiązane ze znakami towarowymi. O jakie przepisy chodzi?

 

Przepisy dotyczące ochrony firmy

 

Ochrona oznaczenia przedsiębiorcy bez rejestracji może być wywodzona z Kodeksu cywilnego i ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Właściciele firm, którzy nie zdecydowali się na zarejestrowanie znaku towarowego nie zostają wiec całkowicie pozbawieni ochrony. Dla niektórych istotny także pozostaje aspekt finansowy – skoro ochrona przysługuje z mocy prawa i jest darmowa to po co płacić komuś za zarejestrowanie znaku towarowego? Należy jednak pamiętać o kilku istotnych aspektach polegania wyłącznie na ochronie gwarantowanej na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego i ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

 

Zakres czasowy ochrony

 

Ochrona firmy nie powstaje z chwilą zarejestrowania działalności gospodarczej, czyli z momentem wpisu do odpowiedniego rejestru. Sądy przyjmują bowiem, że takie gwarancje przysługują dopiero od chwili faktycznego podjęcia prowadzenia działalności w danym obszarze. Trafnie ujął to Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 23 kwietnia 2009 r., I ACa 122/09, wskazując, że warunkiem, od którego zależy powstanie ochrony i pierwszeństwo korzystania z oznaczenia przedsiębiorstwa jest jego użycie w obrocie gospodarczym. Innymi słowy, prawo do firmy w rozumieniu art. 4310 k.c. powstaje z chwilą użycia firmy po raz pierwszy w obrocie gospodarczym, a samo formalne zarejestrowanie działalności nie jest wystarczające.


Zakres terytorialny i przedmiotowy ochrony

 

Generalnie prawo do firmy będzie chronione jedynie na obszarze rzeczywistego prowadzenia działalności gospodarczej oraz jedynie w zakresie jej rzeczywistego przedmiotu. Dla przykładu producent mebli oferujący swoje towary we Wrocławiu nie będzie mógł domagać się ochrony swojej firmy przed jej używaniem przez producenta mebli z innego miasta sprzedającego swoje towary na rynku lokalnym czy innego przedsiębiorcy z Wrocławia sprzedającego warzywa. Zwrócił na to uwagę Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 listopada 2008 r., II CSK 343/08, podkreślając, że do naruszenia prawa do firmy może dojść tylko wtedy, gdy przedsiębiorcy, których firmy nie różnią się dostatecznie, prowadzą działalność na tym samym rynku.

 

Trudności dowodowe

 

Dodatkowym problemem w sporze dotyczącym ochrony firmy są kwestie związane z dowodami. Zdecydowanie trudniej jest wykazać, że oferuje się konkretne produkty na danym rynku i robiło się to wcześniej niż konkurent, a nadto klienci są wprowadzani w błąd co do podmiotu oferującego dane towary z powodu zbliżonych oznaczeń przedsiębiorców. Dowody użycia firmy na danym rynku powinny stwarzać możliwość ustalenia zakresu używania firmy w aspekcie czasowym, przedmiotowym i terytorialnym. Z kolei w przypadku posiadania prawa ochronnego na znak towarowy proces jest znacznie łatwiejszy i szybszy.

  Polityka prywatności 

Przeczytaj

  Regulamin  

  Kontakt z nami  

ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław

  +48 533 728 705

  biuro@kancelariawalasiak.pl

           Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Walasiak

Przeczytaj