Blog
Banki po czerwcowym wyroku TSUE (C-520/21) uznały, że z orzeczenia tego nie można wyprowadzić wniosku, że niedopuszczalne jest żądanie waloryzacji kapitału. Stanowisko to oczywiście było pozbawione podstaw. Po grudniowym orzeczeniu TSUE (C-756/22), w którym tym razem wyraźnie podkreślono, że bankom nie należy się waloryzacja kapitału, można liczyć na to, że banki w końcu zmienią swoje podejście i przestaną straszyć Frankowiczów „akcjami odwetowymi” za kwestionowanie ważności umów.
Co daje Frankowiczom to orzeczenie TSUE? Jeszcze większą pewność, że bankowi nie przysługuje żadne roszczenie, z wyjątkiem tego o zwrot udostępnionego kapitału. Tym samym kredytobiorcy nie muszą bać się ponoszenia dodatkowych kosztów, gdy zdecydują się na podważenie ważności umowy kredytu frankowego.
W sprawach frankowych wykształciła się praktyka pouczania Frankowiczów o skutkach unieważnienia umowy kredytowej przez sądy. Dopiero zgoda kredytobiorcy na unicestwienie umowy wyrażona po uzyskaniu tego rodzaju informacji w toku procesu sądowego miała wywołać szereg skutków. Jednym z nich było przyjęcie, że dopiero od tej chwili rozpoczyna się bieg przedawnienia roszczeń banków o zwrot udostępnionego kapitału. Stanowisko wyrażone przez TSUE (C-140/22), zgodnie z którym Frankowicz dla podjęcia skutecznej ochrony z dyrektywy 93/13 nie musi składać oświadczenia o skutkach nieważności umowy kredytowej jest istotnym argumentem przemawiającym za tym, że roszczenia banków uległy przedawnieniu najpóźniej po upływie 3-lat od momentu, gdy bank powziął wiedzę, że kredytobiorca kwestionuje ważność umowy kredytowej, co z reguły ma miejsce jeszcze na etapie przedsądowym.
W ostatnim z orzeczeń TSUE (C-28/22) uznał za niedopuszczalny zarzut zatrzymania w zakresie w jakim skutkuje pozbawieniem Frankowicza otrzymania odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia przez bank. Dotychczas banki w celu pozbawienia kredytobiorców prawa do odsetek podnosiły zarzut zatrzymania. Skuteczność tego zarzutu budziła wątpliwości z co najmniej kilku względów, a teraz dodatkowo TSUE uniemożliwił bankom zaoszczędzenie na odsetkach. Może to także przyczynić się do skrócenia czasu oczekiwania przez Frankowiczów na realizację wyroku, a być może nawet ograniczeniem liczby wnoszonych w sprawach frankowych przez banki skarg kasacyjnych.
ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
+48 533 728 705
biuro@kancelariawalasiak.pl
Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Walasiak