Blog

Kredyty frankowe - banki przestają pozywać kredytobiorców
19 kwietnia 2024

Kredyty frankowe - banki przestają pozywać kredytobiorców

 

Przez długi czas wielu Frankowiczów obawiało się walki z bankami o swoje prawa. Było to spowodowane wieloma wątpliwościami co do roszczeń mających przysługiwać kredytodawcy w razie unieważnienia umowy. Banki nie tylko straszyły pozwami, ale często rzeczywiście decydowały się na skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. Wystarczy dla przykładu powołać najsłynniejszą polską sprawę dotyczącą kredytu frankowego – p. Dziubaków. Bank także w tym przypadku domagał się zwrotu zwaloryzowanego kapitału i dodatkowo wynagrodzenia za korzystanie z niego.

 

Banki cofają pozwy przeciwko Frankowiczom

 

W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele doniesień medialnych, z których wynikało, że banki nie tylko przestały pozywać Frankowiczów, co było można dostrzec od kilku miesięcy, ale nawet cofają pozwy, w których dochodziły roszczeń związanych z udostępnieniem kapitału. Nawet w sprawie p. Dziubaków prasa branżowa ogłosiła, że bank cofnął powództwo wytoczone w ramach odwetu za podjęcie próby unieważnienia umowy kredytowej. 

 

Z czego wynika zmiana podejścia banków?

 

Pełnomocnicy reprezentujący kredytobiorców od dłuższego czasu nie mieli wątpliwości, że bankom nie przysługują roszczenia związane z waloryzacją udostępnionego kapitału. Stanowisko to wynikało z interpretacji przepisów unijnych. Brak jednak było jednoznacznego zdania w tej kwestii Sądu Najwyższego czy TSUE, co mogło rodzić obawy Frankowiczów w zakresie ryzyka związanego z unieważnieniem umowy kredytu. Orzeczenia TSUE z 2023 r. (z czerwca - C-520/21 i z grudnia C-756/22) ostatecznie rozwiały wszystkie wątpliwości. W drugim z wyżej przywołanych wyroków wyraźnie bowiem wskazano, że bankom nie należy się waloryzacja kapitału. 

 

Frankowicze nie powinni mieć obaw przed pozwaniem banku

 

Zgodnie z wyrażanymi aktualnie w orzecznictwie poglądami są niewielkie szanse na to, żeby Frankowiczowi nie udało się unieważnić umowy. Pozbycie się kredytu frankowego z kolei rodzi same korzyści. Frankowicze nie muszą się także obawiać akcji odwetowych banków, skoro banki już nawet decydują się w trwających postępowaniach sądowych na wycofanie swoich roszczeń. Po podjęciu próby unieważnienia umowy kredytobiorca powinien raczej oczekiwać korzystnej propozycji ugodowej ze strony banku niż pozwu o zwrot zwaloryzowanego kapitału czy wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. 

  Polityka prywatności 

Przeczytaj

  Regulamin  

  Kontakt z nami  

ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław

  +48 533 728 705

  biuro@kancelariawalasiak.pl

           Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Walasiak

Przeczytaj