Blog

Kary umowne a koszty uzyskania przychodu
09 lutego 2024

Kary umowne a koszty uzyskania przychodu 

 

Przepisy dotyczące kosztów uzyskania przychodów budzą liczne wątpliwości. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w przepisach. Ta dosyć ogólna regulacja jest przedmiotem wielu wątpliwości.

 

Czy zapłacone kary umowne mogą stanowić koszt uzyskania przychodów?

 

Kary umowne nie wliczają się do kosztów uzyskania przychodówZgodnie z przepisami nie uważa się za KUP kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług. W konsekwencji organy podatkowe przyjmują z reguły, że regulacja ta dotyczy także kar umownych, a tym samym kary uiszczane przez podatnika nie mogą zostać zaliczone do KUP.

 

Zakaz wykładni rozszerzającej

 

Wyżej przytoczony przepis nie zabrania zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wszystkich kar umownych, a jedynie tych bezpośrednio w nim wymienionych. Zgodnie z utrwalonym w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego stanowiskiem, regulacje ustaw podatkowych nie przewidują generalnego wyłączenia z KUP wszystkich kar umownych, lecz odnoszą się tylko do tych, które zostały w nim wprost wymienione (zapłaconych z powodu wad dostarczonych towarów lub usług, względnie zwłoki w usunięciu tych wad lub dostarczeniu towarów lub usług wolnych od wad).

 

Czy wada usługi to także opóźnienie?

 

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego pojęć „wadliwość wykonanych robót i usług” i „wad wykonanych robót i usług” nie można utożsamiać. Stałoby to w sprzeczności z cywilistycznym i językowym znaczeniem pojęcia „wad wykonanych robót i usług”. Przepisy ustaw podatkowych stanowią bowiem o wadzie wykonanej usługi, a nie o „wadliwości wykonanych robót i usług”, rozumianej także jako nieterminowość ich wykonania. Skoro w przepisach jest mowa również o „odszkodowaniu” i „karze umownej”, czyli instytucjach cywilistycznych, to uzasadnione jest trzymanie się prawniczej konwencji znaczeniowej przystającej do pojęć odszkodowania i kary umownej. Błędne jest zatem utożsamianie wad świadczonej usługi z jej nieterminowym świadczeniem, ponieważ są to odrębne kategorie zarówno w języku potocznym, jak i w ujęciu właściwym dla prawa cywilnego.

 

Kara umowna za opóźnienie może zostać zaliczona do KUP

 

Kara wypłacona z tytułu nieterminowego wykonania usługi nie będzie zatem stanowić kary z tytułu, o którym mowa w wyżej przytoczonych przepisach. W rezultacie w orzecznictwie przyjmuje się, że zapłacone przez podatnika kary z tytułu opóźnienia w wykonaniu usługi mogą stanowić KUP. To zaś oznacza, że możliwość zaliczenia ich do KUP należy rozpatrywać w świetle ogólnych zasad.

  Polityka prywatności 

Przeczytaj

  Regulamin  

  Kontakt z nami  

ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław

  +48 533 728 705

  biuro@kancelariawalasiak.pl

           Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Walasiak

Przeczytaj