Blog

Jak rozpocząć likwidację spółki z o.o.?
16 stycznia 2023

Jak rozpocząć likwidację spółki z o.o.?

 

Likwidacja spółki z o.o. jest trudnym i długotrwałym procesem. Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru. Poniżej postaram się przybliżyć pierwszy etap likwidacji nazywany otwarciem likwidacji. 

 

Przyczyny rozwiązania spółki z o.o.

 

Aby możliwe było rozpoczęcie procesu likwidacji spółki musi zaistnieć określona w przepisach przesłanka. Do jednej z nich należy uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki. 

 

Wymogi formalne podjęcia uchwały o rozwiązaniu spółki z o.o.

 

Uchwała dotycząca rozwiązania spółki z o.o. powinna zostać podjęta większością dwóch trzecich głosów. Umowa spółki może ustanowić surowsze warunki powzięcia takiej uchwały. Uchwała o rozwiązaniu spółki z o.o. musi zostać zaprotokołowana w formie aktu notarialnego. Wyjątek od tej zasady stanowi przypadek spółki, która została zawiązana przy wykorzystaniu wzorca umowy – wówczas uchwała o rozwiązaniu spółki z o.o. może także zostać opatrzona przez wszystkich wspólników kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. 

 

Otwarcie likwidacji

 

Otwarcie likwidacji następuje z dniem powzięcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki. Od czasu podjęcia uchwały o rozwiązaniu spółki likwidowana spółka powinna posługiwać się firmą spółki z dodaniem oznaczenia "w likwidacji". Z dniem otwarcia likwidacji spółki dotychczasowy zarząd traci uprawnienie do reprezentacji i prowadzenia spraw spółki, ponieważ to likwidatorzy zyskują takiego rodzaju kompetencje. Jednak likwidatorami co do zasady są członkowie zarządu, chyba że umowa spółki lub uchwała wspólników stanowi inaczej.

 

Zgłoszenie otwarcia likwidacji

 

Do sądu rejestrowego należy zgłosić: otwarcie likwidacji, nazwiska i imiona likwidatorów oraz ich adresy albo adresy do doręczeń elektronicznych, sposób reprezentowania spółki przez likwidatorów i wszelkie w tym zakresie zmiany, nawet gdyby nie nastąpiła żadna zmiana w dotychczasowej reprezentacji spółki. Każdy likwidator ma prawo i obowiązek dokonania zgłoszenia. Zgłoszenia może także dokonać pełnomocnik procesowy posiadający odpowiednie pełnomocnictwo. Wniosek o otwarcie likwidacji składa się elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych lub w systemie S24, gdy spółka podlega pod ten reżim prawny. 

 

Bilans likwidacyjny

 

Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości otwarcie likwidacji nakłada obowiązek zamknięcia i ponownego otwarcia ksiąg rachunkowych podlegającej likwidacji spółki oraz sporządzenia stosownego sprawozdania. Likwidatorzy są także zobowiązani do sporządzenia bilansu otwarcia likwidacji (na dzień otwarcia likwidacji), który to następnie przedkładają zgromadzeniu wspólników do zatwierdzenia.

 

  Polityka prywatności 

Przeczytaj

  Regulamin  

  Kontakt z nami  

ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław

  +48 533 728 705

  biuro@kancelariawalasiak.pl

           Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Walasiak

Przeczytaj