Blog

Fundacja rodzinna a unikanie opodatkowania
19 kwietnia 2024

Fundacja rodzinna a unikanie opodatkowania 

 

Ustawodawca zdecydował się na korzystne opodatkowanie fundacji rodzinnej. Dopuszczono również prowadzenie przez tego rodzaju podmiot działalności gospodarczej. Jednak z uwagi na obowiązującą klauzulę unikania opodatkowania wiele podmiotów zastanawia się czy w ich sytuacji dopuszczalne będzie założenie fundacji rodzinnej. 

 

Opinia zabezpieczająca Szefa KAS w sprawie fundacji rodzinnej

 

O wydanie opinii zabezpieczającej, której celem jest ochrona przed zastosowaniem klauzuli o unikaniu opodatkowania, wystąpił podmiot, który rozważa założenie fundacji rodzinnej. Choć wniosek o zajęcie stanowiska przez organy podatkowe wiąże się z dużym kosztem – podlega on opłacie w wysokości 20.000 zł, to niewątpliwie w przypadku działalności prowadzonej na dużą skalę otrzymanie potwierdzenia, że zamierzone działanie jest dopuszczalne ma ogromne korzyści. 

 

Szef KAS wydał już dwie opinie zabezpieczające (DKP3.8082.5.2023 i DKP3.8082.8.2023), których przedmiotem było unikanie opodatkowania w przypadku fundacji rodzinnej. Dzięki tym opiniom inne podmioty, które rozważają założenie fundacji rodzinnej mogą sprawdzić jakie warunki będą analizowane przy ocenie czy założenie fundacji rodzinnej nie służy unikaniu opodatkowania.

 

Przy klauzuli unikania opodatkowania istotny jest cel założenia fundacji rodzinnej 

 

Z wydanych dotychczas opinii zabezpieczających wynika, że działania podejmowane przez pytających były oceniane jako korzystne podatkowo, jednak ich celem nie było wyłącznie uniknięcie opodatkowania, a więc nie były działaniem sztucznym nakierowanym na uzyskanie korzyści podatkowych. Organy podatkowe zwróciły uwagę, że fundacja rodzinna ma przede wszystkim służyć zapewnieniu sukcesji majątku i ochronie majątku rodzinnego, powołując się na uzasadnienie ustawy wprowadzającej fundację rodzinną. 

 

Czy fundatorzy nie muszą się obawiać klauzuli unikania opodatkowania?

 

Co istotne w opinii o nr DKP3.8082.8.2023 jednym z czynników, który dla Szefa KAS miał istotne znaczenie – było zapoczątkowanie procesu sprzedaży akcji (wnioskodawca udokumentował, że od dawna stara się sprzedać akcje) na długo wcześniej przed złożeniem wniosku o wydanie opinii zabezpieczającej. Oznacza to, że istotna może mieć przeszłość danego podmiotu przy ocenie czy jego działania nie mają charakteru sztucznego.  

 

Jakie korzyści podatkowe może nieść ze sobą założenie fundacji rodzinnej?

 

Pokazuje to właśnie opinia Szefa KAS o nr DKP3.8082.8.2023. W jej treści organ podatkowy oceniał korzyści podatkowe dla fundacji i jej beneficjentów, które polegały na tym, że fundacja nie zapłaci żadnego podatku, ponieważ będzie on należny dopiero w razie wypłaty świadczenia na rzecz beneficjenta fundacji. Jego stawka wyniesie wtedy 15%. Z kolei sprzedaż akcji przez osobę fizyczną byłaby opodatkowana 19% podatkiem dochodowym i mogłaby także podlegać opłacie solidarnościowej. 

  Polityka prywatności 

Przeczytaj

  Regulamin  

  Kontakt z nami  

ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław

  +48 533 728 705

  biuro@kancelariawalasiak.pl

           Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Walasiak

Przeczytaj