Blog

Działalność lombardowa po zmianach
02 lutego 2024

Działalność lombardowa po zmianach

 

Od stycznia 2024 r. obowiązuje ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej, która wprowadziła wiele ograniczeń w funkcjonowaniu lombardów. Poniżej wskazujemy na najważniejsze ze zmian.

 

Wpis do rejestru 

 
Działalność lombardowa stała się działalnością regulowaną. Oznacza to, że do jej prowadzenia jest wymagany wpis do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Tym samym zawieranie umów konsumenckiej pożyczki lombardowej lub sprzedawanie przedmiotu zabezpieczenia lombardowego może być dokonywane wyłącznie przez przedsiębiorców wykonujących działalność lombardową i posiadających odpowiedni wpis w rejestrze. W związku z tym oznaczenia "lombard" w firmie spółki lub w reklamie mogą używać już wyłącznie przedsiębiorcy wykonujący działalność lombardową.
 

Obowiązkowa forma działalności

 
Działalność lombardowa nie może już być prowadzona w dowolnej formie prawnej np. w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Ustawodawca nakazał prowadzenie tego typu działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki akcyjnej. Dodatkowo minimalny kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musi wynosić co najmniej 50 000 zł (w przypadku spółek z o.o. prowadzących działalność gospodarczą w innych obszarach musi on wynosić zaledwie 5 000 zł). Co więcej kapitał zakładowy musi zostać pokryty wyłącznie wkładem własnym, a tym samym środki na jego pokrycie nie mogą pochodzić przykładowo z pożyczki.
 

Obowiązkowe elementy umowy 

 
Przepisy nowej ustawy określają precyzyjnie, jakie elementy musi zawierać umowa konsumenckiej pożyczki lombardowej. W przypadku naruszenia przez przedsiębiorcę wykonującego działalność lombardową regulacji dotyczących obowiązkowych elementów umowy, konsument może zwrócić kwotę pożyczki bez odsetek i pozaodsetkowych kosztów umowy.
 

Lombard a AML

 
Przedsiębiorcy prowadzący działalność lombardową stali się instytucjami obowiązanymi w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu (AML). Wymaga to podejmowania dodatkowych czynności przez lombardy, w tym ustanowienie odpowiednich procedur. W przypadku naruszenia obowiązków związanych ze stosowaniem wyżej przywołanej ustawy przedsiębiorcy prowadzącemu działalność lombardową będą grozić sankcje, w tym wysokie kary finansowe. 
 

Kary za brak wpisu

 
Jeżeli przedsiębiorca będzie prowadził działalność lombardową mimo wymaganego wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących tego typu działalność, to grożą mu surowe kary. Grzywna może wynosić aż do 500 000 zł. Ustawa przewiduje także kary finansowe za naruszenie innych zasad związanych z prowadzeniem działalności lombardowej.

  Polityka prywatności 

Przeczytaj

  Regulamin  

  Kontakt z nami  

ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław

  +48 533 728 705

  biuro@kancelariawalasiak.pl

           Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Walasiak

Przeczytaj