Blog

Czy do pozwania banku konieczne jest wspólne działanie wszystkich kredytobiorców?
23 października 2023

Czy do pozwania banku konieczne jest wspólne działanie wszystkich kredytobiorców?

 

Kredyty frankowe były zaciągane często przez co najmniej dwóch kredytobiorców. Zwykle byli to małżonkowie. Po wielu latach od zaciągnięcia kredytu relacje pomiędzy kredytobiorcami mogły ulec zmianie. Często nie są oni w stanie porozumieć się z uwagi na rozwiązanie przez rozwód małżeństwa, podział majątku wspólnego, a w konsekwencji ustalenie, że kredyt ma być spłacany przez tylko jednego z kredytobiorców. Dlatego nie rzadko można spotkać się z pytaniami czy mogę pozwać bank o unieważnienie umowy kredytu frankowego, gdy drugi kredytobiorca nie jest zainteresowany takim działaniem.

 

Różne stanowiska sądów

 

Stanowisko sądów nie było dotychczas jednolite. Część z nich przyjmowała, że banki mogą podnosić skutecznie zarzut braku legitymacji czynnej, tj. wskazywać, że po stronie powodów powinni występować wszyscy kredytobiorcy, gdyż wyrok ustalający nieważność umowy kredytowej dotyczyłby każdego z nich. Część z nich była odmiennego zdania i dopuszczała możliwość kwestionowania ważności umowy kredytu frankowego także przez tylko jednego z kredytobiorców. Brak jednolitego stanowiska sądów skutkowało obawami przed skierowaniem sprawy do sądu w przypadku Frankowiczów, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji. Jeśli bowiem trafiliby na sąd im nieprzychylny, to powództwo podlegałoby oddaleniu ze względów formalnych (braku legitymacji czynnej), co oznacza, że nawet gdyby mieli rację co do tego, że umowa jest nieważna, to sprawę i tak by przegrali z uwagi na kwestie proceduralne.

 

Uchwała Sądu Najwyższego - szansa na ujednolicenie orzecznictwa

 

Korzystne dla Frankowiczów stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19 października 2023 r., III CZP 12/23, w której przesądził, że w sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu nie zachodzi po stronie powodowej współuczestnictwo konieczne wszystkich kredytobiorców. Wyrażona teza powinna więc rozwiać wątpliwości Frankowiczów, którzy nie mogąc dojść do porozumienia z drugim z kredytobiorców wstrzymywali się ze skierowaniem sprawy przeciwko bankowi o unieważnienie umowy kredytu frankowego.

  Polityka prywatności 

Przeczytaj

  Regulamin  

  Kontakt z nami  

ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław

  +48 533 728 705

  biuro@kancelariawalasiak.pl

           Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Walasiak

Przeczytaj